Na czasiePodróże

Wakacje — jak uchronić się przed ugryzieniami?

W czasie wakacji chcemy uciec od codziennych obowiązków i odpocząć. Jednak nawet najmilszy wyjazd mogą nam obrzydzić komary, osy, pszczoły czy inne owady. Jak się bronić przed ukąszeniem? Jak zmniejszyć ból i obrzęk po ukąszeniu?

Jad małych owadów

Za pojawienie się objawów alergicznych odpowiedzialne są składniki jadu takie jak białka lub peptydy. Większość uczulonych osób reaguje na tzw. alergeny główne. Za miejscową reakcję zapalną po użądleniu są odpowiedzialne substancje nisko cząsteczkowe.

Czy wszyscy ludzie jednakowo silnie reagują na jad owadów?

Oczywiście, że nie. Człowiek, który nie jest uczulony na jad owadów, zauważy u siebie bolącego, swędzącego bąbla. U osoby, która w organizmie ma przeciwciała (alergeny), pojawi się reakcja alergiczna. Może pojawić się duży obrzęk, ostra pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, a nawet wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu.

osa
Sposoby na osy

Przede wszystkim należy nie prowokować owadów do ataku. Nie powinniśmy pić z ciemnych puszek i butelek, które zostawiliśmy wcześniej otwarte, starać się nie używać słodkich perfum, nie chodzić gołymi stopami po trawie oraz unikać jedzenia słodyczy na świeżym powietrzu.

Ukąszenie przez komary i meszki

Jad tych owadów zwykle nie stanowi poważniejszego zagrożenia dla naszego zdrowia, choć skutki pokąsania mogą być równie nieprzyjemne, jak w przypadku pszczół i os. Meszki występują głównie nad wodą. Ugryzienie kończy się obrzękiem, zaczerwienieniem i gorączką. Pogryzienie przez komara skutkuje swędzącym i piekącym bąblem. Gdy ukąsi nas komar, ranki powinniśmy zdezynfekować spirytusem salicylowym. Aby zmniejszyć swędzenie, możemy użyć żelu, który ma działanie znieczulające, chłodzące czy łagodzące.

komar

Jak chronić się przed komarami i meszkami?

Te owady nie lubią zapachu lawendy, pelargonii, eukaliptusa, cytryny i mięty pieprzowej. Wystarczy dodać te składniki do oleju jadalnego i posmarować nim odsłonięte części ciała.

Warto używać aerozoli odstraszających, plastrów przeciw owadom lub świeczek odstraszających.

Aby uniknąć ukąszenia, nie powinniśmy ubierać kolorowych, wzorzystych ubrań. Owady szczególnie przyciąga kolor żółty i pomarańczowy.

Zmniejszenie bólu po ukąszeniu

Jeżeli dojdzie do ukąszenia przez owada, możemy przyłożyć zimny okład, przekrojoną na pól cebulę. Dobrym sposobem będzie również natarcie miejsca sokiem ze świeżych liści babki lancetowatej lub szałwii. Kawałek świeżego, rozgniecionego liścia białej kapusty ulży nam w bólu i zmniejszy opuchliznę. Jednym ze sposobów jest rozpuszczenie w ciepłej wodzie kilka tabletek węgla aktywnego, wymieszanie i przyłożenie na ranę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *