Najlepsze gry planszowe. Na domówce czy na mieście?
W dzisiejszych czasach jesteśmy tak zabiegani we wszystkim, że budzi to w nas wrażenie braku czasu na jakiekolwiek przyjemności. Do tego dochodzi brak czasu na wychodzenie z domu, w tym na wizytę u rodziny czy znajomych. Fakt istnienia wielu gier na różne konsole czy komputery stacjonarne również sprawia, że rzadziej zapraszamy do siebie innych, jak również przyjmujemy od nich zaproszenia. Ostatnimi czasy jednak modne stały się ponownie gry planszowe. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.
Na początek trochę o grach planszowych
Każdemu z was kojarzą się one przede wszystkim z warcabami, szachami czy Monopoly. Każdy, kto osiągnął już pełnoletność w pewnym momencie swojej młodości, zetknął się w jakiś sposób z jakąś grą planszową. Czasem można nawet usłyszeć w mediach o sławnych szachistach toczących ze sobą pojedynki. Dla przykładu Finał Mistrzostw Świata w szachy w 2018 roku oglądało przez internet blisko 260 tys. osób. Choć wiele gier planszowych jest obecnie dostępnych w wersji online, to wiele osób decyduje się na powrót do tej tradycyjnej formy zabawy. Jednym z powodów może być rosnąca różnorodność gier tego typu. Powstają różnego rodzaju rozkładane pola bitwy, plansze do gier karcianych itp. Jest to szczególnie interesujące dla fanów gier fantasy, horrorów czy gier strategicznych. Mogą zawierać różnie wyglądające figury szachowe, przybierające formy bestii, postaci z naszych ulubionych filmów, czy też gier wideo. Wielu z was może myśleć, że to samo znajdziemy właśnie w grach wideo, jednak jest jedna zasadnicza różnica.
Użyj swojej wyobraźni!
To, czego nie dają nam gry wideo to pole do własnych wyobrażeń. Natomiast w grze planszowej prawdziwi gracze widzą nie tylko poruszające się figurki czy pionki. Gracze wyobrażają sobie różnego rodzaju ataki, zaklęcia, może nie na tym poziomie co czytanie książki, ale jest to na pewno coś pomiędzy tym a oglądaniem filmu. Idąc krok dalej, jest wiele gier planszowych, które zamiast strategii uwagę graczy skupiają np. na rozwiązywaniu zagadek. Niczym Sherlock Holmes na podstawie podsuwanych im podpowiedzi przez innych graczy, poszukiwaniu mordercy itd. Wiele z sytuacji, o których możemy przeczytać w książkach, znajdziemy w planszówkach. Jednak tym razem możemy sobie wyobrazić siebie jako osobę czynnie biorącą udział w wydarzeniach.
A oto kilka propozycji ciekawych gier planszowych od naszej redakcji:
- Wilkołaki – gra planszowa z cechująca się bardzo szybką rozgrywką, do 10 minut. Każdy z nawet 10 graczy wciela się w jakąś wylosowaną postać, a w trakcie rozgrywki gracze próbują pozbyć się co najmniej jednego wilkołaka w ciągu jednej nocy. Zabawa może stać się o tyle bardziej interesująca, że ani jeden z graczy może nie być wilkołakiem.
- Valhalla – planszowa gra wojenna, w której każdy gracz wciela się w postać dzielnego Jarla i stara się wywalczyć sobie drogę do Valhalli. Przepięknie wyglądająca, znakomicie dopracowana, zdecydowanie polecana dla wszystkich fanów tych klimatów.
- Gierki małżeńskie – gra stworzona dla par. Każdy powinien spróbować zagrać w tą grę ze swoją drugą połówką, a do tego zaprosić znajomych z ich partnerami, aby zmierzyć się w tym sprawdzianie z tego jak dobrze jesteście dopasowani. Wykonujcie zadania, zbierajcie żetony kupidyna i pokażcie pozostałym, że jesteście najlepszą parą.
- Cywilizacja: Poprzez Wieki – świetna gra planszowa odwołująca się do równie sławnej gry komputerowej z serii Sid Meier’s Civilization. Zasiądź do tej nawet 4 godzinnej oraz maksimum 4 osobowej batalii i pokaż znajomym, że jesteś najlepszym strategiem. Wynajduj nowe technologie, rozwijaj swoją armię i podbijaj odległe kolonie.
- Scrabble – najpopularniejsza gra słowna na świecie, oraz najpopularniejsza z gier na naszej liście. Zabawa nawet dla 4 osób przez pół godziny, a nawet dłużej! Wykaż się swoją inteligencją i bogatym zasobem słownictwa i wykorzystuj swoje literki do tworzenia jak najwyżej punktowanych słów, a także pomagaj sobie literkami pozostawionymi na planszy przez twoich rywali.
Spotkaj się z innymi!
Nie ma jednoosobowych gier planszowych. Przynajmniej nie w tych rzeczywistych w wersji offline. Oznacza to, że będziemy do tego potrzebowali innych graczy. W teorii można samotnie grać w imię kilku graczy, ale gdzie w tym zabawa?
Na domówce czy na mieście?
Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych preferencji, jak również od okoliczności. Jeśli domówka ze znajomymi to dla was nie tylko alkohol, mecz, film, a okazja do spotkania się i dobrej zabawy to gry planszowe będą dla was. Są znakomite jako taka kropka nad „i”, mogą dodać waszym spotkaniom wyjątkowego charakteru przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności strategii i logicznego myślenia. Jedynym efektem ubocznym może być tylko zacieśnienie więzi w waszej grupie, a więc same zalety.
Jeśli chodzi natomiast o wypad na miasto, to istnieje wiele ciekawych miejsc, klubów gier. Gdzie możesz nie tylko zabrać ze sobą swoich znajomych, ale i poznać nowych ludzi, pasjonatów planszówek i kompanów do wspólnej gry. Dodatkowo możesz w sobie odkryć talent w jakiejś konkretnej grze i brać udział w różnego rodzaju turniejach organizowanych w takich klubach.
Tak więc odpowiedź na postawione pytanie zależy wyłącznie od Ciebie, drogi czytelniku. Porozmawiaj ze znajomymi, znajdźcie wspólną grę, która spodoba się wszystkim. Spróbujcie swoich sił, a rywalizacja tylko doda wam więcej radości. Później możecie nawet zadecydować o sprawdzeniu swoich sił z innymi graczami. Wybór gier jest naprawdę przytłaczający i jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miłej zabawy!