Wyróżnione

Odczynniki chemiczne sklep – sprzęt laboratoryjny

Każde laboratorium chemiczne powinno być wyposażone w odpowiedni sprzęt laboratoryjny. Są to głównie meble laboratoryjne oraz szkło laboratoryjne. Pod pojęciem szkła laboratoryjnego kryją się nie tylko naczynia wytworzone ze szkła, ale również tworzyw sztucznych lub porcelany. Oprócz tego nie może zabraknąć odczynników chemicznych, bez których przeprowadzanie doświadczeń lub różnych reakcji nie odbędzie się.

Odczynniki chemiczne

Czym są odczynniki chemiczne?

Odczynniki chemiczne to, w najprostszym tłumaczeniu, każdy pojedynczy związek chemiczny, mieszanina związków lub ich roztwór, który jest przygotowany do wykorzystania w pracy laboratoryjnej.

Stosowane są głównie podczas wykonywania prac naukowo-badawczych, pomiarowych, w preparatyce, a także przy produkcji innych substancji na mniejszą skalę.

Można je podzielić ze względu na czystość substancji chemicznych:

  • techniczny  – tego rodzaju odczynniki zawierają 90-99% głównej substancji. Znajdują szerokie zastosowanie w produkcji przemysłowej, gdzie duże znaczenie ma obniżanie kosztów.
  • czysty – związki przypisane do tej klasy czystości posiadają w swoim składzie 99-99.9% substancji i nadają się do podstawowych prac laboratoryjnych w skali decygramowej, a także celów edukacyjnych.
  • czysty do analizy – odczynniki czyste do analizy posiadają 99,9–99,99% substancji w swoim składzie. Mogą być używane do bardziej precyzyjnych eksperymentów – zanieczyszczenia są niewykrywalne w typowej analizie chemicznej.
  • chemicznie czysty – zawartość procentowa w takim produkcie mieści się w przedziale 99,99-99,999%. Zanieczyszczenia niewykrywalne nawet przy użyciu bardzo czułych metod analizy chemicznej.
  • czysty spektralnie – zawartość procentowa odczynnika to 99,999-99,9999%. Tak wysoka czystość produktu pozwala na prowadzenie wymagających analiz spektralnych takich, jak wysokosprawna chromatografia cieczowa lub chromatografia gazowa.

Sprzęt laboratoryjny - mikroskop

Rodzaje szkieł

Szkło laboratoryjne różni się od zwykłego szkła. Jest bardziej odporne na gwałtowne zmiany temperatur,  a także bardziej wytrzymałe mechanicznie. Do produkcji takiego szkła dodawane są w zależności od potrzeb:  tlenki baru, cynku, glinu, boru, magnezu. W zależności od dodanych składników można wyróżnić kilka rodzajów szkieł: sodowe, potasowe, jenajskie, pyreksowe, duranowe, supremax, kwarcowe. Podczas pracy ze szkłem warto zwrócić uwagę, czy nie jest porysowane, ponieważ może to doprowadzić do pęknięcia w trakcie podgrzewania.

Najczęściej spotykanymi szklanymi naczyniami w laboratorium są:

  • zlewki – są wykorzystywane do odmierzania płynnych substancji, mogą w nich również zachodzić reakcje chemiczne,
  • probówki – najczęściej podgrzewa się w nich substancje,
  • bagietki szklane – służą do mieszania substancji,
  • cylinder miarowy – jest stosowany do odmierzania płynnych substancji,
  • kolby – można wyróżnić m.in. stożkowe, kuliste, miarowe oraz ssawkowe,
  • lejki – poza szklanymi, występują też porcelanowe i plastikowe,
  • chłodnica – powoduje zamianę substancji ze stanu gazowego w stan ciekły,
  • wkraplacz – jest wykorzystywany do powolnego wkraplania substancji ciekłych,
  • rozdzielacz – wykorzystuje się go do rozdzielania dwóch cieczy różniących się gęstością,
  • pipeta – służy do dokładnego odmierzania substancji ciekłych
Jak wybrać sprzęt.

Chcąc uzupełnić swoje laboratorium najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu z odczynnikami chemicznymi lub hurtowni, gdzie kompetentna obsługa pomoże wybrać potrzebne rzeczy. Jednym z takich miejsc jest firma ChemiLab, która jest na rynku od 1990 roku. W jej ofercie znajdują się całe niezbędne wyposażenie laboratoriów, takie jak odczynniki chemiczne, sprzęt i szkło laboratoryjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *