GeneralnePodróżeWyróżnione

Wakacyjne wykroczenia — na co warto uważać!

Wakacyjny czas jest często okresem, w którym  po całym roku pracy lub nauki w końcu otrzymaliśmy wyczekiwany długo urlop. Zabawa nie zna granic. Niestety prawo i obowiązujące zasady, wolnego nie mają, a nasz urlop nie zwalnia nas z ich przestrzegania. Jakie są najczęstsze wykroczenia i jak ich unikać?

Niby nic, a jednak coś

W kodeksie wykroczeń istnieją wpisy których istnienia można się nie domyślać, lecz warto je znać, aby później nie doświadczyć niespodzianki w postaci mandatu. Już samo wyjście z psem do lasu może mieć nieprzyjemne skutki, ponieważ wg. Kodeksu Wykroczeń art. 166 „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Zakładając jednak, że pies, z którym poszliśmy na spacer, jest na smyczy, podróżując przez las, widzimy poziomki. Rzadki to widok znaleźć poziomki rosnące naturalnie i tym bardziej w pełni dojrzałe, aż żal nie spróbować. W tym momencie na przeszkodzie stoi, Art. 153. § 3 ” Kto w nienależącym do niego lesie zbiera grzyby lub owoce leśne w miejscach, w których jest to zabronione, albo sposobem niedozwolonym, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Dzikie poziomki

Łatwo przekroczyć granicę

Jako przykład można podać wyjazd w Bieszczady. Dziewicze góry, Park Narodowy, i niebezpieczna bliskość granic. Powszechnie wiadomo, że przekraczanie granicy państwa w miejscach niedozwolonych jest zgodnie z Kodeksem Wykroczeń (Art. 49a. § 1. „Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze grzywny.”) karalne, lecz można w łatwy sposób otrzymać karę grzywny za przekroczenie jej choćby przez przypadek. W celu wyjaśnienia, jak może dojść do takiej sytuacji, posłużę się fotografią:

Granica Polsko-Ukraińska
Granica polsko-ukraińska pod Wielką Rawką w Bieszczadach. (fot. Ondřej Žváček)

Jak łatwo zauważyć, w gęstym lesie, który znajduje się na terenie gór bieszczadzkich, istnieje szansa, na mimowolne przekroczenie słupów oznaczających granicę. Nie musimy się obawiać, że straż graniczna nie zauważy tego wykroczenia, a jeśli już pojawiają się takie przypadki, to niesamowicie rzadko.

Na jednej z dzikich plaż

Jeśli jednak po zapoznaniu się z powyższymi artykułami Kodeksu Wykroczeń, ktoś stwierdzi, że najlepszym wyborem jest trzymanie się z dala, od jakichkolwiek lasów, i pozostaje tylko wyjazd nad spokojne morze, to może się znów zaskoczyć. Nad morzem, możemy bowiem trafić na tzw. „dzikie plaże” na których kąpiel jest zabroniona, za co można również otrzymać karę grzywny.

Dzika plażaWakacje wakacjami, a prawo prawem

Choć może się wydawać, że czas wolny jest czasem, w którym można zrobić więcej, nie wolno zapominać o obowiązujących zasadach, gdyż nieznajomość praw nie zwalnia z ich przestrzegania. Jeśli nie jest się pewnym czy coś jest dozwolone, warto zasięgnąć pomocy choćby w internecie. Nie wolno także zapominać o wpływie alkoholu na prowadzenie pojazdów. Często zdarza się, że choć ogólnie znana jest zasada, aby nie jeździć samochodem pod wpływem alkoholu, należy również pamiętać o tym, że prowadząc rower, tak samo, jak podczas jazdy samochodem można sprawiać zagrożenie na drogach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *