Wyróżnione

Skuteczne sposoby na efektywną pracę/naukę.

Skuteczne sposoby na efektywną pracę/naukę.

Czy zdarzyło się wam kiedyś zostać przyłapanym przesz szefa w pracy na obijaniu się, podczas gdy polecono wam coś bardzo ważnego do zrobienia jak najszybciej? Tłumaczyć się później szefowi brakiem motywacji nie ma sensu, praca to praca. Motywację trzeba odnaleźć, a do tego w przypadku ważnych zadań, przydałoby się aby efektywność naszej pracy była możliwie najwyższa, co pomoże nam w wykonaniu powierzonych zadań szybciej oraz z lepszym rezultatem. To samo można powiedzieć o biednym studencie, który przez cały semestr zbijał bąki i nagle uderzyła w niego potrzeba przyswojenia całego materiału na kilka dni przed początkiem sesji.

Jak rozwiązać takie problemy?

Podstawą tego jest motywacja. Motywacja do samodoskonalenia. Na początku może się to wydawać zbędne, poświęcanie dodatkowego czasu aby nauczyć się zdolności szybkiego uczenia, a potem jeszcze uczyć się tego co tak naprawdę nam potrzebne. To błąd. Zdolność szybkiej nauki jest jak jazda samochodem. Wsiadamy do niego i jeździmy szybko i pewnie. Gdy przestaniemy nasze umiejętności troszkę przyrdzewieją ale wciąż tam będą, czekając na ponowne objawienie. Po co więc jeździć rowerem jeśli można „zdać egzamin na prawko” i dostawać się do celu szybciej? Dodatkowo poznanie sposobów szybkiej nauki pozwala na przeniesienie jej pozytywnych efektów na naszą pracę. Nasz mózg będzie pracował lepiej co pozwoli nam na bardziej efektywne wykonywanie na樂威壯
szej pracy.

Jak uczyć się szybciej i lepiej?

Kiedy znajdziemy już w sobie chęć zdobywania wiedzy, pora przejść do treningu. Zarówno w Internecie jak i w księgarniach jest wiele poradników jak trenować swój mózg dlatego na łamach tego artykułu nie będziemy się wdawać w takie szczegóły. Do tego istnieje wiele instytucji, które stosują nowoczesne i innowacyjne metody nauczania. Myśleliście, że nauka to nauka lepiej nie będzie po prostu trzeba usiąść i czytać, i powtarzać te same czynności. A jak to mówią człowiek uczy się przez całe życie. Proces ten można jednak przyśpieszyć i do tego dążą instruktorzy w takich szkołach. Wymaga to dużego wysiłku zwłaszcza mentalnego jednakże efekty są oszałamiające. Wielu z nas zapewne chciałoby mieć fotograficzną pamięć do wszystkiego i choć może to akurat jest ponad nasze możliwości to możemy chociaż troszkę zbliżyć się do tego celu.

Zaprezentujemy tu kilka najprostszych i najbardziej podstawowych wskazówek odnośnie szybkiej nauki, a w efekcie bardziej efektywnej pracy:

  • Ćwicz swoją pamięć – starajcie się zapamiętywać w wolnym czasie różnego rodzaju nawet nieistotne szczegóły.
  • Koncentracja jest kluczem – istnieje wiele sposobów na poprawienie swojej koncentracji, a poświęcanie większej uwagi wykonywanym czynnościom prowadzi do lepszych rezultatów.
  • Odnajdź swój ulubiony sposób nauki – niektórzy ludzie są lepsi w słuchaniu, inni lepiej rozumieją tekst czytany, do tego czasem lepiej zapamiętać coś przy ulubionej muzyce, czy siedząc na ulubionym fotelu.
  • Notuj kluczowe informacje – czy to ważne pojęcia z materiału źródłowego, czy polecenia szefa w pracy, zawsze lepiej jest mieć wszystko zapisane, dodatkowo jeśli użyjemy np. różnych kolorów do zapisywania, będzie nam to później łatwiej zapamiętać.
  • Prowadź zbalansowany tryb życia i łącz wysiłek mentalny z fizycznym tak aby dawać swojemu mózgowi czas na odpoczynek, a także dbaj o to aby zawsze być wypoczętym. Czasem lepiej położyć się szybciej spać, przeczytać mniej materiału, ale zapamiętać dużo więcej niż jakbyśmy zmuszali się do nauki przy dużym zmęczeniu.

To tylko kilka najbardziej znanych i powszechnie stosowanych wskazówek jednakże jest ich znacznie więcej. Dzięki temu poprawicie nie tylko jakość swojej pracy, czy efektywność w nauczaniu, ale poprawicie jakoś całego swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *