Ubezpieczenie na wypadek śmierci — czy warto?
Dla większości ludzi rodzina jest najważniejsza. Każdy chciałby zapewnić im spokojną i bezpieczną przyszłość. Ubezpieczenie na wypadek śmierci to zabezpieczenie dla naszych bliskich. Czy warto wykupić taką polisę?
Kto potrzebuje ubezpieczenia na życie?
O polisie na życie powinny myśleć głównie osoby, które założyły już rodzinę. Ubezpieczenie pozwoli rodzinie, po naszej śmierci, nie martwić się o finanse przynajmniej przez jakiś czas.
Jeśli jesteś osobą, od której dochodów nie jest nikt zależny, nie potrzebujesz takiego zabezpieczenia.
W sytuacji, gdy posiadasz duże oszczędności, które będą wystarczającym zabezpieczeniem na każdą ewentualność, polisa na życie jest zbędna.
Oczywiście, każdy może skorzystać z takiej usługi i wskazać dowolną osobę, która otrzyma wsparcie finansowe po naszej śmierci.
Czy warto łączyć produkty?
Każdy uczciwy ubezpieczyciel powie, że nie warto. To konkretne ubezpieczenie jest formą zabezpieczenia przed ryzykiem, jakie niesie ze sobą życie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które wybierzemy, zobowiązuje się do wypłacenia naszej rodzinie dokładnie takiej kwoty, jaką ustalimy podczas podpisywania umowy.
Jest jednak możliwość połączenia ubezpieczenia z inwestycją. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie pobierać od nas składki i je inwestować. Po wielu latach możemy uzyskać sporą sumę. Jednak jest to ryzykowne, ponieważ ubezpieczyciele zazwyczaj nie chwalą się tym, że jest bardzo duże ryzyko utracenia naszych pieniędzy. Inną kwestią jest, że takie oferty są naszpikowane wieloma dodatkowymi opłatami. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest klasyczne ubezpieczenie na życie, na ściśle określonych zasadach.
Indywidualne a grupowe
Polisy dzielą się na dwa rodzaje.
Ubezpieczenie indywidualne, czyli takie, które zawierane są pomiędzy Towarzystwem Ubezpieczeniowym a jedną osobą.
Ubezpieczenie grupowe zazwyczaj przeznaczone są dla pracowników różnych przedsiębiorstw. Umowa obejmuje grupę osób, dzięki temu składki są niższe. Przeważnie jest również opcja wypłacenia odszkodowania w razie wypadku, czy np. „pieluchowego” po narodzinach dziecka.
Suma ubezpieczenia
Jest to kwota, którą otrzymają bliscy lub wskazana przez nas osoba po naszej śmierci. Im mniejsza jest, tym mniejsze będą składki. Składak zależna jest od wielu czynników. Największy wpływ na cenę ma nasz stan zdrowia i wiek.
Przykładowo, jeśli chcemy ubezpieczyć się na 300 000 złotych, mając 50 lat, zapłacimy około 250 zł. Osoba, która ma 20 lat, zapłaci 3, a nawet 4-krotnie niższą składkę.
Okres ubezpieczenia
Im dłuższy okres wybierzemy, tym więcej zapłacimy. Wybierając okres polisy, musimy zastanowić się nad potrzebami naszej rodziny. Jeżeli mamy dwoje małych dzieci, to rozsądnym rozwiązaniem będzie ubezpieczyć się do czasu, gdy wszyscy członkowie osiągną pełnoletność. Po tym czasie każdy będzie umiał zarobić na siebie, a dalsze opłacanie składki jest zbędne.
Podsumowując…
Rozważając ubezpieczenie się na wypadek śmierci, musimy zastanowić się, czy chcemy rozszerzyć ofertę na inne zdarzenia. Powinniśmy przeanalizować naszą sytuację rodzinną i postanowić czy na pewno potrzebujemy polisy. Jeżeli już się zdecydujemy zabezpieczyć, wybierzmy najlepszą dla nas ofertę — żadnych pochopnych decyzji!