Rozrywka

Klasyczna, akustyczna czy elektryczna – jaka gitara na start?

Dobry koncert, uzdolniony kolega lub chęć zaimponowania dziewczynie, która uwielbia gitarzystów. W takich momentach pojawia się pomysł rozpoczęcia nauki gry na gitarze i zaczynamy się zastanawiać jaką gitarę kupić. Jednak w natłoku ofert zaczynamy sobie zadawać pytanie: Co wybrać dla siebie?

Gitara klasyczna

Gitara klasyczna, bardzo dobra dla początkujących

Wyróżnia się kształtem i wielkością. Dobrej jakości gitary klasyczne są też bardzo lekkie, co ma znaczenie dla początkujących, szczególnie młodszych. Osoby o krótkich palcach mogą mieć problem z wygodnym graniem na niektórych modelach. W gitarze klasycznej zazwyczaj stosowane są struny nylonowe, co też jest plusem dla początkujących. Są delikatniejsze i nie poranią palców. Ważną kwestią, o której trzeba pamiętać jest to, że struny nylonowe wydają inny dźwięk niż metalowe.

Gitara akustyczna

Im lżejsza, tym lepsza. Ciężkie pudło rezonansowe najpewniej zostało wykonane z grubej sklejki, co ma duży wpływ na wydawane dźwięki. Droższe gitary wykonane są z litego drewna. Od klasycznej wersji różni się wielkością pudła rezonansowego i strunami. W gitarze akustycznej struny są metalowe, niezbyt cienkie. Zastosowano też wycięcie w dole pudła, co ma pomóc w graniu wysokich dźwięków i partii solowych. Jednak początkujący gitarzyści nie odniosą korzyści z takiej budowy instrumentu.

Gitara elektryczna
Czarna gitara elektryczna podłączona do wzmacniacza

Najpopularniejszy rodzaj gitar w dzisiejszych czasach. Szczególnie dla osób, które stawiają na coś więcej niż tylko grę amatorską. Na takiej gitarze gra się stosunkowo łatwo, wydobycie głośnego dźwięku zależy do wzmacniacza, a nie gitarzysty. W gitarze elektrycznej nie ma pudła rezonansowego, a dźwięk ze strun wzmacniany jest polem magnetycznym. Dlatego do takiej gitary niezbędny jest wzmacniacz, bo bez niego instrument będzie bezużyteczny. Gitary elektryczne nie należą do najdroższych, jednak odrzucające mogą być wysokie ceny wzmacniaczy. Właśnie ze względu na koszty warto rozważyć, czy gitara elektryczna jest dobra na początek.

Jaki sprzęt będzie najlepszy dla początkującego?

Oprócz wymienionych powyżej najpopularniejszych typów gitar istnieją też inne, które mogą się od siebie diametralnie różnić nie tylko w budowie, stylu gry, ale i dźwięku, jaki wydają. To, na czym będziemy grać, zależne będzie tylko od naszego gustu i predyspozycji, bo nie każdemu będzie grało się dobrze i wygodnie na danej gitarze. Zanim zdecydujemy się na zakup sprzętu, warto udać się do sklepu z instrumentami i tam z pewnością otrzymamy cenne porady co do odpowiedniego zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *