KobietaNa czasieNajnowszeWyróżnione

Kawa czy herbata? Co Lepsze?

Zanim zaczniemy. Nie chodzi tu oczywiście o emitowany do 2013 roku poranny program jednej ze stacji telewizyjnych. Mowa o tradycyjnych napojach, jednym z palonych ziaren kawowca, inny z liści i pąków herbaty. Czym się różnią i który napój wybrać? O tym przeczytasz poniżej.

Co należy wiedzieć o kawie.

Od dawna już istnieją spory na temat tego, czy kawa ma bardziej pozytywny, czy negatywny wpływ na organizm człowieka. Co roku wiele renomowanych instytutów wypuszcza wyniki nowych analiz na podstawie badań ludzi pijących kawę. A więc co na razie wiemy na temat kawy? Chwilowo poprawia koncentrację. Pozwala pobudzić organizm, co często jest bardzo ważne, np. jeśli mamy kierować samochodem. Przyśpiesza metabolizm i poprawia spalanie tłuszczy. Zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i raka prostaty.

Ciepła kawa na zimny wieczór

Minusy picia kawy.

Kawa zwiększa poziom cholesterolu we krwi. Jest fizycznie uzależniająca, a do tego na dłuższą metę osłabi pracę naszego mózgu. Jest bardzo szkodliwa dla kobiet w ciąży i może prowadzić do poważnych powikłań lub nawet śmierci dziecka. Zdolności pobudzające związków zawartych w kawie mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka ataku serca u osób, które normalnie mają niskie ciśnienie krwi. Oznacza to też możliwości wystąpienia problemów z zasypianiem, zwłaszcza jeśli pijemy kawę niedługo przed snem.

Teraz coś o herbacie.

Odmian liści herbaty na całym świecie jest bardzo wiele. Najpopularniejsze herbaty to zielona i czarna istnieją jednak również takie jak czerwona, biała, żółta i inne. Często różnią się one nie tylko kolorem i smakiem, ale również zawartymi w nich korzystnymi związkami. Fluor zawarty w herbacie wzmacnia kości i przeciwdziała próchnicy. Przeciwutleniacze w herbacie pomagają zapobiegać chorobom takim jak miażdżyca, udar mózgu czy niektóre choroby nowotworowe. Do tego zawiera teinę, czyli herbaciany odpowiednik kofeiny.

Pyszna herbata do śniadania

Negatywne działanie herbaty.

Teina mając podobne pozytywne działanie do kofeiny, przejmuje jednak również negatywne skutki spożywania. Również osłabia pracę hipokampu, wpływając na nasza pamięć. Fluor zawarty w liściach herbaty jest w dużych ilościach toksyczny. Do tego zawiera równie szkodliwy dla organizmu glin.

Wybierz kawę lub herbatę

Co wybrać?

Każdy z nas ma już pewnie swojego faworyta. Jedni codziennie piją kilka filiżanek kawy, inni herbaty. Część z tych, którzy wybrali kawę, zrobiła to zapewne z przyczyn przemęczenia lub potrzeby wczesnego wstawania z łóżka. Niezależnie od przyczyny, jak również od naszego wyboru pamiętajmy, że choć oba te napoje posiadają składniki przyjazne organizmowi ludzkiemu, to mają też te, które są szkodliwe. Niektóre składniki jak fluor czy kofeinapozytywne bądź negatywne w zależności od dawkowania. Dlatego pamiętajmy, aby przede wszystkim nie przesadzać z jednym ani z drugim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *