InternetNa czasieRozrywkaSpołecznośćWyróżnione

Najgłośniejsze włamania/ataki hakerskie 2018 w Polsce i na świecie.

 

Najgłośniejsze włamania/ataki hakerskie 2018 w Polsce i na świecie.

Jak wiemy, w czasach postępu technologicznego wiele z aspektów naszego życia zostaje usprawnionych. Dzięki temu nasza praca może być bardziej efektywna. Jednakże ma to również swoje minusy. W dawnych czasach, jeśli ktoś chciał dobrać się do Twoich pieniędzy, musiał pofatygować się osobiście, co samo w sobie było już wystarczającą ochroną dla większości z nas. W dzisiejszych czasach kiedy zarówno nasze pieniądze, jak i ważne dane przetrzymujemy na serwerach poza naszym domem, nie możemy się już czuć bezpiecznie. Zagrożeniem są już nie tylko ataki phishingowe, o których pisaliśmy już w oddzielnym artykule, ale również innego rodzaju wyłudzenia oraz ataki na banki, oraz firmy przechowujące ważne dane.

Najważniejsze ataki hakerskie na świecie:
  • W Pakistanie zostały wykradzione informacje o danych z ponad 19 tyś. kart kredytowych z 22 tamtejszych banków.
  • Stany Zjednoczone w marcu 2018 potwierdziły ataki rosyjskich hakerów z początku roku odbywające się przy użyciu malware’u o nazwie NotPetya.
  • 9 Irańskich hakerów zostało oskarżonych o stosowanie ataków phishingowych w stosunku do około 300 uniwersytetów na całym świecie, wyłudzając dane umożliwiające kradzież zasobów intelektualnych o wartości nawet 3 miliardów dolarów.
  • W Stanach Zjednoczonych firma Exactis przez niedopatrzenie oraz niewłaściwe zabezpieczenie informacji przez pewien czas pozostawiała otwarty dostęp do około 2 terabajtów danych, którymi były informacje na temat milionów amerykanów.
  • Aplikacja Under Armour MyFitnessPal została złamana przez hakerów, którzy uzyskali dostęp do danych około 150 mln zarejestrowanych użytkowników, na szczęście reakcja ze strony developerów była natychmiastowa i żadne naprawdę istotne dane, jak te z kart kredytowych nie zostały ukradzione

Cyber przestępstwa na świecie

 

W Polsce ataki te skupiały się głównie na sektorze finansowym, jednak nie obyło się bez takich, które z bankami mają niewiele wspólnego. Mowa tu choćby o poruszanym już przez nas temacie wycieku danych klientów ze strony morele.net.

Z ataków na sektor finansowy natomiast:
  • Hakerzy z BackSwap postanowili zaatakować użytkowników bankowości elektronicznej 5 największych banków w Polsce przy użyciu skryptów, które przy przelewach na ponad 10 tyś. podmieniały niezauważalnie odbiorcę przelewu, którym był cyberprzestępca.
  • Pojawiało się wiele aplikacji, które podszywały się pod aplikacje sklepów internetowych, z których korzystają Polacy. Aplikację takie użytkownik mógł pobrać nawet z Google Play, który stara się na bieżąco usuwać je, zanim wyrządzą szkody. Ludzie często jednak dają się nabrać na obietnice promocji i kuponów, które takie aplikacje mogą oferować.
  • Podszywanie się pod strony przelewów. W Polsce bardzo znane są dwa serwisy obsługujące nasze przelewy i są to DotPay oraz Przelewy24.pl. Korzystając z nich, hakerzy mogą wyśledzić nasze dane kontaktowe, a później zachęcić nas promocją lub bonem na zakupy, który będzie od nas wymagał dokonania małej transakcji lub pobrania szkodliwego oprogramowania, które w rzeczywistości doprowadzi to strat finansowych poszkodowanego.

 

Cyber przestępstwa w Polsce

Tak więc należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy ani bezpieczni, ani anonimowi. Powierzając nasze dane osobowe innym, musimy liczyć się z faktem, że nie są one do końca bezpieczne. Pamiętajmy, jednak że celem cyberprzestępców jest przede wszystkim klient indywidualny, a ich sztuczki nie zawsze są czysto informatyczne, a bardziej psychologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *