BudownictwoWyróżnione

Renowacja domu – czy warto?

Remont starego domu może okazać się kosztowną inwestycją. Może się nawet okazać, że koszta renowacji przewyższą budowę nowego domu. Jeżeli tak jest, trzeba zastanowić się, czy opłaca się wchodzić w takie koszty. Jeżeli dom jest w dobrym stanie technicznym, a jedynie wygląda staro, może warto jedynie skupić się na aspektach wizualnych.

renowacja domu

Kupno starego domu

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem starego domu, możemy się mocno przejechać, gdy podczas napraw przekroczymy nasz budżet. Usterki, które wychodzą w trakcie remontu, mogą mocno zawyżyć cenę końcową projektu. Co prawda mieszkanie w takim domu ma swoje zalety. Może się jednak okazać, że jest to niewykonalne, gdyż koszta znacznie przekraczają nasze możliwości finansowe. Jeśli zastanawiamy się, czy warto wchodzić w takie inwestycje, warto obejrzeć dom z architektem lub z kimś, kto zna się na pracy tego typu. Do wyceny należy doliczyć 20-30% na dodatkowe koszta.
Jeżeli cena renowacji znacznie przewyższa cenę budowy nowego domu, nie warto wchodzić w taką inwestycję, co najwyżej znaleźć sobie inny obiekt, który można odnowić.

Metamorfoza starego domu

Jeżeli mieszkamy w starej zabudowie, w której stan techniczny jest dobry, nie warto pchać się w koszta remontu kapitalnego. Co najwyżej można, skupić się na niedoskonałościach oraz wykonać poprawki wizualne. Koszta takich operacji nie są strasznie wysokie, a budynek po takim remoncie prezentuje się dużo lepiej.

malowanie dachu

Co zrobić, żeby dom prezentował się lepiej.

Poprawki wizualne potrafią całkiem odmienić dom, stary zniszczony budynek, może zyskać całkiem ładny wygląd. Najważniejsze elementy wpływające na wygląd to dach oraz elewacja. Przede wszystkim należy zająć się malowaniem dachu oraz czyszczeniem i malowaniem elewacji.
Po takich operacjach budynek powinien wyglądać dużo lepiej. Pasowałoby również umyć okna, jeżeli nasz budynek ma kilka kondygnacji, możemy zatrudnić do tego zewnętrzną firmę, jeżeli chcemy zrobić to sami, to warto przynajmniej pokusić się o wynajęcie zwyżki w Rzeszowie od renomowanej firmy, która oferuje tego typu usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *